blacha do pieczenia

Co zrobić by ciasto nie przywierało podczas pieczenia? 3 sprawdzone metody

W czasie pieczenia ciasta może pojawić się wiele rozmaitych problemów, ale jednym z tych, z którymi najczęściej ma się do czynienia, jest ten związany z przywieraniem wypieku do blachy. To może doprowadzić do jego przypalenia, a także do kłopotów z jego podaniem czy też czyszczeniem akcesoriów. Sprawdź zatem trzy metody, które podpowiadają, co zrobić, by ciasto nie przywierało i jaką rolę odgrywa w tym specjalna forma do pieczenia.

Smarowanie formy tłuszczem i sypanie mąki, czyli babcine sposoby

Przywieranie ciasta to kłopot, z którym zmagały się jeszcze nasze babcie i wiele osób sięga po ich metody. Należy do nich między innymi smarowanie blaszki czy formy tłuszczem takim jak olej, margaryna czy masło. Tak uzyskana powłoka miała zapobiec niepożądanemu przywieraniu. Równie często posypywano też blachę mąką czy schładzano ją przed wylaniem ciasta. To również służyło temu, by nie dopuścić do przypalenia masy w czasie pobytu w piekarniku.

Wykładanie blachy papierem do pieczenia

Jedną ze skutecznych metod radzenia sobie z przywieraniem ciasta jest wykładanie formy do pieczenia specjalnym papierem. Sprawia on, że masa nie ma bezpośredniego kontaktu z blaszką, nie może zatem do niej przywrzeć. Jest to skuteczne rozwiązanie, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia się w papier do pieczenia. Jeśli nie masz go pod ręką, to problem powróci. Na dodatek oznacza to wytwarzanie podczas pieczenia dodatkowych odpadów, co nie jest korzystne dla środowiska.

Odpowiednia forma do pieczenia, czyli klucz do sukcesu

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest jednak odpowiednia forma do pieczenia. Obecnie na rynku dostępne są silikonowe akcesoria, które wyróżniają się właśnie tym, że ciasto do nich nie przywiera. Bez trudu można je także z nich wyciągnąć po pieczeniu, a samo mycie takich foremek jest niezwykle proste. Z łatwością przechowasz je też w kuchennej szufladzie. Są one odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Przykłady takich produktów znajdziesz między innymi tutaj: https://torcik.net/sklep/formy-silikonowe/.

Jaką formę do pieczenia wybrać?

Każdy cukiernik ma inne potrzeby i jego idealna forma do pieczenia powinna je spełniać. Na rynku dostępne są rozmaite silikonowe foremki, które różnią się od siebie rozmiarem, kształtem czy też kolorem. Dzięki nim przyrządzisz między innymi smaczne babeczki, piękne monoporcje, torty musowe, a nawet niewielkie tarty. W ten sposób bez trudu wybierzesz tę wersję, która idealnie spełni Twoje oczekiwania i nie dopuści do przywierania ciasta.

Gdzie najlepiej zaopatrzyć się w formę do pieczenia?

Z przywieraniem ciasta do blachy podczas jego przyrządzania można radzić sobie na wiele różnych sposobów. Jednym z najlepszych i najbardziej praktycznych rozwiązań bez wątpienia jest profesjonalna, silikonowa forma do pieczenia, która jest świetną inwestycją zwłaszcza dla zawodowych cukierników. Znajdziesz ją w dobrze zaopatrzonych sklepach cukierniczych, takich jak na przykład Torcik: https://torcik.net/. Przekonaj się, jak funkcjonalne są takie akcesoria i zmień swoje spojrzenie na przygotowywanie rozmaitych, słodkich wypieków.